O materiálu

Levi straussPan Levi Strauss měl v roce 1873 geniální nápad. Jeho pracovní kalhoty z denimu mě baví. (Serge de Nimes ... serž deNim, tedy látka na vozové plachty z Nimes, Francie.) Tolik odstínů janovské modři, která připomíná průzračnou vodu a nebo bouřkový mrak! Bleu de Gênes, janovská modř dala jeansům svůj specifický název. Můj tatínek jim říkal texasky, prý podle visačky "Made in Texas". A bratři Fratini přispěli k synonymům názvu těchto kalhot svou značkou Rifle (Itálie 1958), které se u nás vybojovávaly ve frontách v Tuzexu, často i se slzným plynem v očích.

Baví mě džíny rozebrat, vytěžit z nich jednotlivé díly, hrát si se stínováním a vracet je do života v jiné podobě. Dělám z nich kabelky. Kabelky pro radost. A nejen kabelky. 

rattan_4bHrdá a ozbrojená liana, nazývaná Calamus rotang (někdy chybně uváděno Talamus) se pne v tropických pralesích v oblastech Indonésie, Malajsie, Filipín… Její pružné a neuvěřitelně dlouhé výhony šplhají po ostatních rostlinách do výšky, aby se potom rozprostřely na slunci a vytvořily trnitou spleť větví, která poskytuje přirozenou ochranu orangutanům a jiným živočichům. Místní obyvatelé již po mnoho generací obtížně dobývají tento přírodní materiál a jeho prodejem si zajišťují obživu. V současné době již těžbu v pralesích postupně nahrazuje cílené pěstování na farmách a proto se i tento produkt stal přátelským k přírodnímu prostředí.

K nám se ratanová jádra dostávají již rozřezána na různé průměry. Dříve se tomuto materiálu říkalo španělský štípaný rákos, nyní pedig. Jeho dřevěná pórovitá podstata umožňuje po namočení poměrně jednoduchou manipulaci a přestože pletení je trochu boj, přináší tato tvorba radost a uspokojení.